MUDr. Zuzana Střížová získala již podruhé cenu Vlasty Adamové

Fotografie: Archiv Z.S:MUDr. Zuzana Střížová, Ph.D., z Ústavu imunologie podruhé získala Cenu Vlasty Adamové za vynikající práci v oboru onkologie a hematologie. Vědkyni ji předal děkan prof. Vladimír Komárek na zasedání vědecké rady fakulty 20. ledna 2022. Přečtěte si krátký rozhovor.

Cenu Ervína Adama uděluje fakulta za vynikající práci preventivního významu pro zdraví populace (v oblastech etiologie, patofyziologie, diagnostiky i terapie) a Cenu Vlasty Adamové za vynikající práci v oboru onkologie a hematologie, a to studentům nebo zaměstnancům do 35 let za články publikované v minulém kalendářním roce.

Cenu Vlasty Adamové získáváte podruhé; kam jste se od loňska posunula?

Z ceny mám samozřejmě obrovskou radost, neboť mi ukazuje, že naše práce dává smysl a je zajímavá i pro širší publikum. Posun vidím především ve spuštění nových výzkumných projektů zaměřených na imunoterapii karcinomu jícnu a měkkotkáňových sarkomů. Na tyto projekty máme v tuto chvíli podané granty a myslím, že i celý ten proces psaní grantů, vytváření výzkumné skupiny a designování projektů na následujících pět let byl pro mne zásadním profesním posunem. Také se mi podařilo na pár měsíců odjet do Glasgow a tam navázat spolupráci s nejlepší vědeckou skupinou zaměřenou na chemokiny. S nimi nyní startujeme mezinárodní projekt.

Jak jste se naučila pracovně i osobně žít v covidové době?Fotografie: Iveta Böhmová

V tuto chvíli nemohu říct, že by mě doba covidová nějak negativně ovlivnila. Díkybohu nikdo z mých známých nezemřel a naopak jsem měla možnost strávit nějaký čas na covidovém lůžkovém oddělení. Poznala jsem tam celou řadu skvělých doktorů a sester, se kterými se dosud přátelím. Práce imunologa jako taková se relativně měnila v průběhu jednotlivých vln covidu. Ze začátku se pacienti především báli chodit do ambulance, neboť řada z nich má poruchu imunity a je ve větším riziku nákazy. Potom ovšem mezi první a druhou vlnou se začalo dostavovat hodně pacientů s psychosomatickými obtížemi, někteří dokonce se slovy: „Stejně je všechno zavřený, a já nemám co dělat, tak jsem se přišel nechat komplexně vyšetřit.“ Tehdy jsme pochopili, že řada pacientů, kteří pro své pracovní vytížení nikdy nechodila k lékařům, má najednou home-office a k tomu doktorovi si odběhnout můžou. Do toho celá ta pandemie jako obrovský stresor spustila množství imunopatologií. Zažívali jsme hrozný nával pacientů, který částečně stále trvá. 

OFotografie: Z.S.sobně jsem covidovou dobu využila, abych se odstěhovala z Prahy na okraj lesa ve Středočeském kraji a pořídila si psa.

Jaké jsou vaše plány pro nejbližší čas?

V plánu je teď především rozšíření naší vědecké skupiny a také rozvíjení mezioborové a mezinárodní spolupráce, bez toho nelze dělat kvalitní výzkum. Máme domluvené Ph.D. studenty i magisterské studenty, a tak se těšíme na nové tváře. Mimo výzkum je však nutné zmínit i alergo-imunologickou ambulanci, která tvoří a bude tvořit v nejbližším čase, abych odpověděla na vaši otázku, většinu mých pracovních dní. Díkybohu máme na naší ambulanci ten nejlepší kolektiv, a kolikrát i pacienti odcházejí domů velmi spokojení.

Vytvořeno: 25. 1. 2022 / Upraveno: 25. 1. 2022 / Responsible person: RNDr. Jan Lašťovička, CSc.